یادگیری زبان انگلیسی به سبک ثروتمندان

شاید باورتان نشود ولی دور و بر خودمان خانواده هایی هستند که حاضرند به جای فرستادن فرزندان شان در فصل تابستان به یک کلاس زبان انگلیسی در نزدیکی محل سکونت خود، هفته ای یک و نیم تا دو میلیون تومان هزینه کنند و طی دوره های دو، سه ماهه آنها را به خارج از کشور بفرستند!
با نزدیک شدن به فصل تابستان و تعطیلات تابستانی، فعالیت موسساتی که کمپ های این چنینی برگزار می کنند به شدت زیاد شده و اگر روزنامه ها و سایت ها را نگاهی بیندازید تبلیغاتی از این دست را زیاد مشاهده می کنید: «کمپ تابستانی آموزش زبان انگلیسی در خارج از کشور»، «برگزاری دوره های زبان تابستانی در کشورهای استرالیا، نیوزیلند، کانادا، انگلستان و سنگاپور برای دو گوره بزرگسالان بالای ۱۸ سال و کودکان از ۷ تا ۱۷ سال و...».
گزارش امروز نگاهی دارد به جزییات برگزاری این کمپ ها و خانواده های مرفه ای که چنین هزینه هایی را برای چشم و هم چشمی انجام می دهند.

زبان در خدمت تفریح!
این دوره های تابستانی که قرار است به شما زبان انگلیسی یاد بدهد در کشورهای زیادی برگزار می شود و هرکدام طرفداران خاص خودش را دارد. انگلیس، مالزی، استرالیا، سنگاپور و حتی دوبی و مالت!
در همه این کشورها شما قرار است با قرار گرفتن در محیط آنها زبان انگلیسی یاد بگیرید، حتی اگر آنجا دوبی باشد و مردمش به زبان عربی صحبت کنند! این دوره های تابستانی شامل چه امکانات و خدماتی هستند؟ جالب تر می شود بدانید در این دوره های آموزشی، تفریح بخش مهمی را به خود اختصاص داده و موسسات بر این بخش از امکانات آموزشی خود تاکید می کنند.
۱ این دوره های آموزشی بسته به نوع کشور و نوع آموزشگاه از دو هفته وجود دارد تا ۱۱ ماه. خود شما هستید که باتوجه به بودجه و زمان تان طول دوره را مشخص می کنید.
۲ این دوره ها عموما در کمپ هایی برگزار می شود که کشورهای میزبان برای این امور تدارک دیده اند. در این کمپ ها دانشجویان کشورهای دیگر هم حضور پیدا می کنند و ترکیبی از همه ملل ها به وجود می آید. در کلاس هم این طور نیست که فقط ایرانی ها حضور داشته باشند، بلکه تمامی این افراد در کلاس ها همراه شما می نشینند و زبان یاد می گیرند.
۳ تامین محل اقامت که مهم ترین بخش این کلاس ها را تشکیل می دهد هم به عهده همین موسسات است. یعنی شما با هزینه ای که پرداخت می کنید در هتل یا آپارتمان های از پیش تعیین شده آنها اقامت پیدا می کنید و کلیه رفت و آمدها هم به عهده خود متصدیان این موسسات است.
۴ کلاس های آموزشی پنج روز در هفته برگزار می شود، حدودا هفته ای ۲۰ تا ۲۵ ساعت. کلاس ها هم عموما از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر برگزار می شود و بقیه زمان ها دست خودتان است.
۵ تفریح و گردش بخش مهمی از این دوره ها را شامل می شود. بعدازظهرها این موسسات شما را به سیاحت و گردش می برند. غواصی، اسب سواری، فوتبال، اسکواچ، تورهای گردش در شهر، بازدید از موزه ها و اماکن تفریحی و... شامل این تفریحات است. از یکی از این موسسات می پرسیم اگر قرار است در این دوره ها زبان یاد گرفته شود چه لزومی به برگزاری برنامه های تفریحی است که متصدی آن در جواب می گوید: اگر در محیط این چنینی باشد زودتر زبان یاد می گیرید!
۶ حالا که با شرایط و امکانات این دوره ها آشنا شدید، می رسیم به بحث هزینه ها. شهریه های این دوره ها در اکثر کشورها یکسان است که عموما هفتگی محاسبه می شود و معمولا چیزی در حدود هفته ای ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلار (یک میلیون و دویست تا یک میلیون و ششصد هزار تومان) محاسبه می شود. با این حساب اگر شما بخواهید سه ماه تابستان را در این کلاس ها آموزش ببینید باید چیزی در حدود ۱۴ تا ۱۹ میلیون تومان فقط برای شهریه کنار بگذارید. شهریه ها شامل هزینه کلاس ها، اقامت، کتاب ها، گردش و... است. نکته مهم آن است که در برخی از این موسسات هزینه های خورد و خوراک هم به عهده خود شماست و در برخی دیگر این گونه نیست. از طرف دیگر هیچ کدام از این موسسات هزینه بلیت رفت و برگشت، اخذ ویزا و... را پرداخت نمی کنند و همه آنها به عهده خود شماست. با این حساب برای یک دوره سه ماهه حداقل باید چیزی در حدود ۱۷، ۱۸ میلیون تومان هزینه کنید!

جزیره مالت ویژه کودکان
از نکات جالب توجه این است که موسسات فوق در فصل تابستان دوره های جداگانه ای را ویژه کودکان و نوجوانان برگزار می کنند که شرط ثبت نام در آن این است که متقاضیان بین ۷ تا ۱۷ سال سن داشته باشند. در این دوره ها هم هزینه ها تقریبا به همان شکل است و همه امکانات تفریحی توضیح داده شده را هم شامل می شوند.
جالب است بدانید یکی از دوره های ویژه کودکان که برای تابستان امسال متقاضیان زیادی پیدا کرده در جزیره مالت برگزار می شود. این موسسات از طریق سفارت اتریش برای فرزندان شما ویزا می گیرند و آنها را رهسپار دیار فرنگ می کنند.
یکی از نکات مبهم اما در نحوه نگهداری بچه ها و همچنین مربیانی است که به آنها آموزش می دهند. اکثر این موسسات پاسخ درستی در این زمینه نمی دهند و فقط می گویند خیال تان راحت باشد!