15 نکته مهم در آزمون های تافل

 

 

مساله مهمي که بايد در زمان ثبت نام براي آزمون تافل به آن توجه کنيد، درج کد موسسه يا دانشگاهيست که قصد داريد پس از شرکت در آزمون، کارنامه شما به طور رايگان به آن مرکز به عنوان بخشي از متريال اپليکيشن شما ارسال شود. در صورتي که اين کد را وارد نکنيد يا به اشتباه وارد کنيد، امکان ويرايش و تغيير آن پس ازثبت نام وجود ندارد. در صورتي که بخواهيد کارنامه اضافي براي شما صادر و به دانشگاه مقصد ارسال شود، موسسه ETS مبلغي را بابت اين خدمات از شما مطالبه خواهد کرد.

 

کليه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي که از داوطلبان، مدرک تافل يا آيلتس را به عنوان بخشي از نيازمندي هاي پذيرش درخواست مي کنند، دريافت کپي يا اسکن کارنامه را از متقاضي نمي پذيرند و بايد مرکز اي تي سي‌، رونوشتي از کارنامه را مستقيما به نشاني دانشگاه مورد نظر شما ارسال کند.

 

 

البته در صورتي که شما براي رشته اي خاص در ترمي خاص براي دانشگاهي خاص apply کنيد و موفق به اخذ پذيرش نشويد، نيازي به درخواست از اي تي اس براي صدور مجدد کارنامه تافل نيست و دانشگاه همين مدارک را براي ترم بعدي پذيرش استفاده خواهد کرد.

 

 

به هر حال، درج کد صحيح موسسه يا دانشگاهي که مي خواهيد اپلاي کنيد در زمان ثبت نام، حداقل ??? دلار آمريکا براي شما صرفه جويي در پي خواهد داشت. براي همين، تلاش کنيد پيش از ثبت نام براي آزمون تافل، فهرستي از دانشگاه هايي که قصد داريد در آن جا ادامه تحصيل بدهيد را آماده کرده و پس از short list کردن نام موسسات، کد ? موسسه اي که احتمالا در آن جا مدارک تحصيلي را ارسال کنيد، در بخش ثبت نام آزمون تافل وارد کنيد.

 

در اين گفتار براي آگاهي شرکت کننده گان محترم آزمون تافل، مواردي گوشزد مي شود تا مورد استفاده داوطلبان محترم قرار بگيرد:

 

?-تافل اينترنتي با تافل کاغذي تفاوت محتوايي ندارد و تنها تفاوت،‌ شيوه برگزاري آزمون است. تقريبا در ايران، فقط ازمون اينترنتي با مستر کارت برگزار مي شود.

 

?-اگر بين شرکت در آزمون تافل يا آيلتس شک داريد، ابتدا سعي کنيد درک درستي از هر دو آزمون و الزامات شرکت در اين آزمون ها بدست آوريد.

 شناخت ساختار آزمون، شکل امتحان دادن،‌ اهداف هر دو آزمون و هم چنين تعامل با افرادي که در دو آزمون شرکت کرده اند و تجربه دارند،‌ بستري براي شناخت بهتر اين آزمون هاي بين المللي زبان انگليسي در کشورمان است.

 

?-اگر دوستي در خارج از کشور داريد که حساب ارزي در اختيار دارد، از وي بخواهيد که هزينه ثبت نام تافل را براي شما پرداخت کند تا نياز به پرداخت کارمزد به موسساتي که در اين زمينه در ايران فعال هستند نشويد.

 

?-تافل اينترنتي مانند آزمون GRE، علاوه بر مهارت هاي زباني، نيازمند مهارت هاي کامپيوتري هم هست.

چرا که اين آزمون از داوطلب مي خواهد که مهارت هاي مختلفي را که در آزمون بررسي مي شود از طريق ابزارهاي کامپيوتري دريافت و پس از تحليل، به پرسش ها پاسخ دهد.

 شما بايد بتوانيد خيلي سريع با صفحه کليد کامپيوتر کار کنيد و بنويسيد و با جاي حروف روي صفحه کليد آشنا باشيد.

 هم چنين، در انتقال مفاهيمي که در آزمون مي شنويد براي پاسخ به پرسش هاي مختلف، آمادگي انتقال داشته باشيد و اين آمادگي را از طريق موس و صفحه کليد به صفحه نمايش گري که روبروي شما قرار دارد، منتقل کنيد.

 

?-بعضا مشاهده شده است که داوطلباني با سطح زباني مطلوب اما به واسطه مهارت ضعيف در استفاده از کامپيوتر، موفق به اخذ نمره خوب در آزمون تافل اينترنتي نشده اند. براي همين تلاش کنيد اين مهارت را در خانه و پيش از شرکت در آزمون ارتقا دهيد.

 

?-دانلود منابع مربوط به مهارت هاي مختلفي که در تافل از شما سوال خواهد شد،‌از طريق سايت هاي وب امکان پذير است. اين منابع را در آينده معرفي خواهيم کرد.

 حتي الامکان سعي کنيد در محيط هاي شبيه ساز شده با آزمون اصلي تافل کار کنيد تا همواره به اين محيط آشنا شويد و در روز برگزاري آزمون با مشکلي مواجه نشويد.

 

 

?-بسياري از دانشگاه ها دنيا براي متقاضيان تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد و دکترا، نمره تافل IBT حداقل ?? را درخواست مي کنند. يعني شما بايد در هر مهارت،‌ حداقل نمره ?? از ?? را کسب کنيد.

 يعني به ?? درصد پرسش ها در هر مهارت خواندن، نوشتن، شنيداري و گفتاري، پاسخ صحيح بدهيد.

 

?-افرادي که قصد دارند به عنوان دستيار تحقيقاتي يک استاد در دانشگاه مقصد فعاليت کنند و بورس بگيرند، توصيه مي شود که در بخش writing آزمون تافل IBT، نمره ?? از ?? کسب کنند.

 

 

?- از افرادي که خواهان دستيار تدريسي يک استاد در دانشگاه مقصد هستند، انتظار مي رود که در بخش SPEAKING آزمون تافل  IBT نمره ?? تا ?? کسب کنند.

 

??-هر اندازه در آزمون تافل اينترنتي بتوانيد نمره اي بالاتر از ?? کسب کنيد، شانس دريافت بورس تحصيلي شما افزايش پيدا خواهد کرد.

اگر چه اين موضوع، نه شرط لازم هست و نه شرط کافي و پذيرش با بورس در يک دانشگاه،‌ توابع عوامل متغير هست که بايد در نظر داشته باشيد.

 

 

??-تافل اينترنتي تضميني که در سايت ها و شبکه هاي تبليغ مي شود، صحت ندارد و موارد کلاهبرداري را به پليس سايبر در نشاني اينترنتي به آدرس CYBERPOLICE.IR اطلاع دهيد.

 

??-موسساتي که در زمينه برگزاري کلاس هاي آمادگي آزمون تافل در سراسر کشور فعاليت دارند، همه گي پتانسيل حرفه اي برگزاري کلاس هاي اين گونه آزمون را در اختيار ندارند.

 تلاش کنيد در موسسه اي اقدام به ثبت نام براي آمادگي آزمون تافل بکنيد که وسايل سمعي و بصري  موسسه کافي باشد، موسسه بتواند محيط  شبيه سازي شده آزمون را هر از گاهي برايتان فراهم کند.

 موسسه داراي استاد متخصص در آزمون تافل باشد.

 

صرف اين که فردي چون native زبان انگليسي هست يا انگليسي خوب مي داند، دال بر مهارت وي براي آموزش دانشجويان براي شرکت در آزمون تافل نيست.

 

??-پرسش هاي آزمون تافل بر اساس استانداردهاي زبان شناسي صورت مي گيرد

بنابراين، براي پاسخ بهتر به پرسش ها،‌سعي کنيد با استانداردهاي طراحي پرسش ها و شيوه هاي رد گزينه هاي نادرست در اسرع وقت آشنا شويد تا در وقت و هزينه خود صرفه جويي کنيد و نمره مورد دلخواه را بدست آوريد.

 

??-دامنه لغات در آزمون تافل اهميت زيادي دارد. قبلا مقوله گرامر اهميت زيادي داشت. اما اکنون،‌دايره لغات و درک مطلب،‌ جاي آن را گرفته است.

 سعي کنيد از اپليکيشن هايي که به معرفي لغات تافل مي پردازند استفاده کنيد و اين نرم افزارها را از طريق سايت هاي به اشتراک گذاري نرم افزارهاي تافل به رايگان دانلود کنيد.

 استفاده از کافه بازار نيز توصيه مي شود.

 

??-بخش گفتاري آزمون تافل، به دليل ان که بر خلاف آزمون آيلتس، ممتحني ندارد، وضعيت متفاوتي دارد که بايد با شرايط و شيوه برگزاري آن قبلا آشنا شويد.

 

??-سرعت پاسخ گويي کامپيوتري شما به ??? پرسش آزمون ظرف مدتي مشخص، نيازمند مهارت هاي زباني و کامپيوتري به صورت توامان هست. روي اين ? مهارت با مشاوره خبرگان آزمون تافل اينترنتي کار کنيد.

 

??-يکي از بهترين منابع براي ارتقاي سطح آمادگي جهت شرکت در آزمون تافل اينترنتي،‌ استفاده از فايل هاي صوتي به ويژه ويدئويي به اشتراک گذاشته شده در شبکه هاي اجتماعي مانند يوتيوب و آپارات هست.

 

??-اين که حداقل نمره ها براي هر مهارت در آزمون تافل اينترنتي چقدر بايد باشد را از مسئول پذيرش (admission officer) دانشگاه مقصد خود جويا شويد.