همه چیز درباره آزمون TOEFL IBT

يکي از مدارک معتبر براي تعيين سطح زبان انگليسي متقاضيان تحصيل در دانشگاه هاي انگليسي زبان سراسر دنيا، مدرک تافل است که چند سالي از برگزاري اين آزمون به صورت اينترنتي مي گذرد. در اين گفتار نگاهي داريم به الزامات و شرايط موفقيت در آزمون تافل اي بي تي. با ما همراه باشيد.

 

معمولا دانشگاه هاي مطرح دنيا، از متقاضياني که خواستار ارائه مدرک زبان تافل هستند، نمره ?? تا ?? را درخواست مي کنند. هر اندازه اين نمره به عدد ??? نزديک تر باشد،‌ شانس قبولي داوطلب افزايش خواهد يافت.

 

 

بنابراين در اختيار داشتن چنين مدارک زباني، اگر چه شرط کافي براي پذيرش تحصيلي نيست، اما شرط لازم براي ارسال مدارک است و بدون آن، مدارک متقاضي در فرآيند پذيرش بررسي نخواهد شد. يکي از دلايل علاقه متقاضيان به شرکت در آزمون تافل، برگزاري آن به روش کامپيوتري است که پرسش ها از مرکز بين المللي تافل ارسال و متقاضي مي بايست بر اساس بخش هاي مختلف آزمون، در زمان مشخص، پاسخ ها را به صورت کاميپوتري وارد کن. يعني همه ?مهارت ، به صورت کامپيوتري ارائه مي شود و بر خلاف آزمون آيلتس که کاغذي است، چيزي بر روي کاغذ ضبط و يادداشت نمي شود. تافل آي بي تي همانند GRE برگزار مي شود با اين تفاوت که جي آر ايي بخش شنيداري و گفتاري ندارد.

 

 

گرفتن مدرک تافل اينترنتي اصلا کار سخت و غير ممکني نيست. نياز نيست که براي آن هزينه هاي سر سام آور کرد و معلم خصوصي آنچناني گرفت و کلاس هاي خارق العاده رفت! شما بايد اول با اين آزمون، اهداف آزمون و شرايط برگزاري و ساختار آن به خوبي آشنا شده و سپس خود را براي هر مهارت در زماني کافي، آماده کنيد.

 

 

درباره آزمون تافل اينترنتي

 

 

 

آزمون تافل اينترنتي در اواخر سال ???? ميلادي توسط ETS معرفي شد و جايگزين تافل کاغذي و کامپيوتري مرسوم در دهه هاي قبل شد. آزمون تافل، به صور کلي آزموني بر مبناي سيستم آموزشي آمريکاست بر خلاف آزمون آيلتس که بر اساس سيستم و نگاه انگليسي ها به آموزش زبان انگليسي است.

 

 

شرکت کننده گان بايد در ساعت و روزي مشخص، در محل آزمون حاضر شده و به پرسش ها به صورت اينترنتي پاسخ دهند. سوالات به صورت آنلاين در صفحه نمايش گر ارائه مي شود و برگزار کنده آزمون، نقشي در ارائه پرسش ها و نمايش آن به شما ندارد. اعتبار مدارک تافل ? سال است. در تافل اينترنتي، تاکيد بر روي کليه مهارت هايي است که در آزمون پرسش مي شود. تافل قديمي، بسيار گرامر محور بود اما ساختارهاي جديد آموزش زبان، گرامر محوري را از آموزش و آزمون حذف کرده است و راه هاي جايگزين بهتري را براي سنجش دانش زبان انگليسي داوطبان طراحي مي کند.

 

فاصله زماني بين شرکت در آزمون و دريافت نتيجه حدود ?? روز برآورد مي شود و يک داوطلب مي تواند بارها در طول سال در اين آزمون  شرکت کند. آزموني ? ساعته داراي ? بخش و ??? پرسش، ساختار تافل اينترنتي را تشکيل مي دهد. پرسش ها در اين آزمون براي هر ? مهارت به صورت تصادفي روي صفحه نمايش هر کاربر ارائه مي شود و وقت مشخصي براي پاسخ به هر بخش از آزمون وجود دارد. اما امکان پاسخ به پرسش ها در مدت زمان مشخص، وجود دارد و الزامي براي توالي پاسخ به پرسش ها وجود ندارد. يعني شما مي توايند اول پرسش شماره ? را پاسخ بدهيد بعد پرسش شماره ?? را.

 

به هر حال هر ساله صدها هزار نفر در سراسر جهان از جمله ايران، در آزمون هاي تافل شرکت مي کنند و تقريبا اکثر دانشگاه هاي دنيا، اين مدارک آزمون ارزشيابي سطح سواد انگليسي متقاضيان تحصيل در دانشگاه هاي انگليسي زبان را قبول دارند. اعتبار تافل بر خلاف آيلتس ? سال هست و اين فرصت خوبي براي کساني است که قصد دارند فرآيند تحصيل در خارج را چند سال پس از اخذ مدرک دنبال کنند. اما دارنده گان آيلتس، فرصت زيادي در اختيار ندارند.

تافل آي بي تي سخت تر يا آسان تر از آيلتس نيست، اما به نظر مي رسد به دليل حجم بالاتر مطالب و فکري بودن بخش خواندني و شنيداري آزمون تافل، کمي تمرکز داوطلب براي موفقيت در اين آزمون بايد  بيش تر از آزمون آيلتس باشد که همه چيز به صورت مکتوب در اختيار داوطلبان قرار مي گيرد و پاسخ سوالات مي بايست روي کاغذ ثبت شود. ثبت اطلاعات روي کامپيوتر در مدت کم،‌تمرکز بيش تري از ثبت اطلاعات روي کاغذ دارد و به همين خاطر، تافل را کمي  سخت مي کند .

 

 

 

تافل اينترنتي چه بخش هايي دارد؟

 

 

تافل اينترنتي مانند آيلتس داراي ? بخش است که از داوطلب خواسته مي شود در محيط مجازي، به پرسش هاي هر بخش به طور مجزا پاسخ دهد. شما نمي توانيد فاصله زيادي را بين پاسخ به هر بخش در اختيار داشته باشيد، اما مي توانيد در طول طرح پرسش هاي هر بخش،‌ با اطلاع مسئول جلسه، از پست صندلي خود بلند شويد و مثلا آب يا غذا بخوريد. اما به هر حال وقت قانوني شما در حال گذر است.

 

بخش نخست بخش درک مطلب است.

 

 

اين قسمت با شيوه قديمي که در بخش کامپيوتري بود تفاوت عمده اي ندارد و از ? بخش تشکيل شده است که متن هاي آکادميک و علمي را شامل مي شود. معمولا هر يک از اين سه متن، داراي ??? تا ??? کلمه بوده و داوطلب بايد با دقت کامل متن را خوانده و بر اساس مهارت هاي درک مطلب، به پرسش هاي مطرح شده پاسخ دهد. در اين قسمت طراحي سوالات با رعايت استانداردهاي طراحي آزمون تافل انجام گرفته و لازم است که داوطلبان، با شيوه هاي طراحي پرسش ها و رد کردن گزينه هاي نادرست و حدس زدن گزينه هاي درست و انتخاب نهايي،‌ آشنا شوند. ساختار پرسش هايي که در قسمت درک مطلب يا همان reading ارائه مي شود، تلفيقي از پرسش هايي است که در سيستم قديمي تافل مطرح شد و بخش هاي جديدي که در سيستم جديد ارائه گرديد.

 

 

در بخش شنيداري آزمون تافل، توانايي داوطب در درک مکالمات انگليسي ارزيابي مي شود. البته لهجه گوينده بخش پرسش هاي شنيداري تافل، آمريکايي است. بخش  شنيداري تافل اينترنتي با نسخه قبلي تفاوت هاي زيادي ندارد و داوطلبان بايد به ? مکالمه و ? سخنراني درسي که با پرسش هاي مختلفي همراه شده است، در مدت زمان معلومه پاسخ دهند.

 

(? مهارتي که شما بايد در آزمون تاقل داشته باشيد)

 

 

در بخش نوشتاري، هدف آن است که شما به عنوان فردي که قصد داريد در دانشگاه هاي انگليسي زبان تحصيل کنيد، بتوانيد يک متن علمي درست را بر اساس استانداردهاي نوشتن براي مقالات و نشريات علمي آماده کنيد و اين متن، روايي و انسجام و گرامر درستي  هم داشته باشد. بخش نوشتاري تافل اينترنتي از دو قسمت تشکيل شده است که يکي بخش تلفيقي يا integrated و ديگري بخش مستقل يا independent است. هر دو قسمت را داوطلب بايد بر اساس پرسش هايي که از وي مي شود، بررسي و در وقت معلوم پاسخ دهد.

 

 

اين پاسخ، بايد در چارچوب استانداردهايي که تافل براي نمره دهي در نظر گرفته انجام شود. نوشته شما بايد به صورت شفاف و با پاراگراف هاي منسجم و استفاده از کلمات ربطي، نظر شما را درباره يک موضوع در قالب نوشتاري چند صد کلمه منعکس کند. يعني اگر فردي متن شما را مطالعه کرد،‌ متوجه شود که نظر  شما دقيقا درباره سوالي  که مطرح شده چيست و چه دلايلي براي حمايت و توسعه نظري که داشتيد، ارائه کرده ايد. اين مهارت ها را در کلاس هاي آمادگي آزمون تافل اينترنتي در نظر داشته  و روي آن تکيه کنيد. چرا گه تنها گرامر خوب، تضميني براي نوشتن متن خوب نيست و نويسنده (در اين جا داوطلب تافل) مي بايست بتواند با خلاقيت خود،  يک موضوع را بسط داده و به نتيجه گيري مشخصي در مدت زمان لازم برسد. متن شما معمولا نبايد بيش از ??? کلمه باشد.

 

در قسمت تلفيقي داوطلب بايد در ابتدا متن کوتاهي را بخواند (??? تا ??? کلمه) و سپس به يک نطق مرتبط با متن گوش دهد. بعد از آن بايد با استفاده از اطلاعاتي که از متن و سخنراني به‌دست آورده‌ به يک پرسش پاسخ دهد. ?? دقيقه فرصت داده مي‌شود که داوطلب پاسخ خود را که بايد بين ??? تا ??? کلمه باشد، بنويسد.

 

در بخش مستقل بخش نوشتاري، مشابه بخش نوشتاري آزمون کامپيوتري تافل مي‌باشد؛ در اين قسمت ?? دقيقه فرصت داده مي‌شود که انشاء کوتاهي در حدود ??? کلمه درباره يک موضوع خاص توسط داوطلب نوشته شود.

 

بخش گفتاري (Speaking): اين بخش جديد از آزمون تافل داراي شش تکليف (task) مي‌باشد که دو تکليف آن به صورت مستقل (independent) و چهار تکليف به صورت تلفيقي است. بخش گفتاري آزمون تافل داراي قسمت‌هاي زير است: دو تکليف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولي و آزاد: شرکت‌کنندگان بايد با استفاده از دانش و تجارب شخصي خود در مورد موضوع خاصي توضيح ‌دهند.

 

 

ثبت نام در آزمون تافل اينترنتي

 

 

 

براي شرکت در آزمون تافل، مي بايست از طريق سايت ETS.org/toefl ثبت نام کرده و کشور و محل و روز برگزاري آزمون را در صورتي که فرصت ثبت نام به شما مي داد، انتخاب و هزينه را با مستر کارت پرداخت کنيد.

 

 

 

براي آشنايي با اين آزمون،‌ مي توانيد پي دي اف نمونه پرسش هايي که در آزمون تافل مطرح مي شود را از سايت رسمي تافل دانلود کنيد. براي اطلاعات بيشتر به نشاني http://www.ets.org/toefl/ibt/prepare/test_questions مراجعه کنيد.