انواع متفاوت درب اتوماتیک و راه بند

روغن هيدروليک نيز روغـني است که مورد استفاده آن تنها در سيسـتم انتقال نيروي هيدروليک بوده و ضمناً بايد در فشارهاي بالا مقاوم بوده و خواص خود را از دست ندهد. از روغـن هيدروليک براي انتقال فشار پمپ هيدروليک به ادوات دستگاه هاي سنگين و سهولت در تغيير خط سير يا فرمان بعضي از وسايل سنگين استفاده مي شود. افزايش عمر قطعات و کاهش ميزان فرسايش آنها، به دليل استفاده از روغـن در داخل سيستم هاي درب اتوماتيک و راهبند هيدروليک از مزيت هاي اين سيسـتم به شمار مي رود.

مزاياي سيستم هيدروليکي
توليد و انتقال نيروهاي بزرگ و توان هاي بالا توسط قطعات کوچک هيدروليکي
امکان بدست آوردن نيرو، فشار، گشتاور و سرعت هاي غير پله اي و يا اصطلاحاً داشتن تعداد بي نهايت سرعت و فشارو نيرو
حرکت آرام و پايدار و بي ضربه و لرزش
انعطاف پذيري بالاي سيستم
مهار آسان
سرويس و نگهداري آسان، دوام زياد و امکان بررسي و کنترل آسان سيستم توسط تعدادي فشارسنج و حرارت سنج و مهار آسان
امکان تنظيم دقيق و پيوسته سرعت (دور) و باردهي، تنظيم سرعت در خلال کار بدون توقف، بازه تبديل دور نامحدود، امکان تعويض جهت حرکت با سرعت زياد و دقت بالا در تغيير جهت ها و سرعت ها
سادگي طراحي و صرفه اقتصادي


معايب سيستم هيدروليکي
فشار در سيستم هاي هيدروليکي زياد بوده و به همين دليل بايد سيستم به دقت آب بندي شده باشد
به دليل حساسيت بسيار زياد سيسـتم هاي هيدروليک وجود کوچکترين مقدار گرد و خاک و زنگ زدگي وناخالصي در داخل سيسـتم باعث خرابي سيستم مي گردد
حساسيت روغـن ها به دما و پايين آمدن دقت سيسـتم در اثر داغ کردن
درب هاي VPL ساختار بسيار زيبايي دارند و نحوه عملکرد آنها زيبايي خاصي به چشم انداز ورودي ساختمان ها مي بخشند و به همين دليل براي مناطق مسکوني، ويلايي و تأسيسات تجارتي که زيبايي ساختمان اهميت دارد نيز به کار مي روند. اين درب ها در عمليات باز و بسته شدن سريع عمل مي کنند و معمولاً بين 7 تا 12 ثانيه باز و بسته مي شوند که ازتأخير در تردد (عبور و مرور) جلوگيري کنند.

درب اتوماتيک - راهبند
درب هاي اتوماتيک پارکينگي عمود گرد مانند درب هاي SWING به صورت تک لنگه و يا دو لنگه نصب مي شوند و مي توانند درب هايي در ابعاد بزرگ را شامل شوند. درب هاي اتوماتيک VPL مي توانند به سيستم کنترل ورودي هاي مختلف مانند کي پدهاي ديجيتال، کنترل راديويي (ريموت)، کارت خوان ها و هم چنين به سيسـتم هاي مختلف امنيتي مانند حسگر هاي لوپ، لبه هاي امنيتي فتوسل ها و نيز باتري براي مواقع قطع برق وصل شوند.

درب هاي اتوماتيک VPL که سيستم هاي امنيتي مجهز مي باشند در صورت شناسايي وجود مانع متوقف شده و يا جهت حرکتشان معکوس مي گردد. علاوه بر آن مي توانند با تجهيزات کنترل ورودي اورژانسي که توسط پليس و آتش نشاني استفاده مي شود، مجهز گردند.
معايب سيسـتم هيدروليکي

فشار در سيستم هاي هيدروليکي زياد بوده و به همين دليل بايد سيسـتم به دقت آب بندي شده باشد
به دليل حساسيت بسيار زياد سيستم هاي هيدروليک وجود کوچکترين مقدار گرد و خاک و زنگ زدگي وناخالصي در داخل سيستم باعث خرابي سيستم مي گردد
حساسيت روغـن ها به دما و پايين آمدن دقت سيستم در اثر داغ کردن

کارايي رضايت بخش سيسـتم هيدروليک، بازده، دوام آن وابسته به تناسب سيال به کار رفته با سيستم مورد نظر است. آب سبب خوردگي سطوح فلزي مي شود و نيز گرانروي آن کم است و به همين دليل آب بندي اجزاي سيسـتم هيدروليک آبي مشکل است و روان کاري اجزاي متحرک پمپ ها يا موتورها ي هيدروليکي آبي به خوبي انجام نمي شود و در نتيجه زود خراب مي شوند.
درب اتوماتيک - راهبند
اما در مورد روغـن، خطر خوردگي کم و يا صفر است و خاصيت روان کاري دارد و نيز مي توان تا حد زيادي از نشتي سيسـتم جلوگيري کرد. هرگاه در سيسـتم هيدروليک از روغن رقيق تر استفاده شود به علت کم شدن فشار راندمان پمپ پايين آمده و درجه حرارت بالا مي رود. همچنين روغن هيدروليک رقيق از گوشه و کنار مجاري روغـن به بيرون نشت کرده و موجب خرابي پمپ مي گردد. هرچند انتخاب لزجت مناسب براي روغـن هيدروليک به نوع سيسـتم هيدروليک بستگي دارد ولي به طور کلي مي توان گفت که مقدار لزجت کمتر بهتر است زيرا اتلاف اصطکاکي و جرياني ناچيز خواهند شد و عمليات کنترلي با بالاترين دقت انجام خواهد گرفت. هرچند لزجت کم مي تواند سبب ازدياد نشتي و کاهش قابليت روانکاري روغن شود ولي به دليل ايجاد افت فشار کمتر در خطوط لوله (اصطکاک کمتر) بر روغن هاي با گرانروي کم ترجيح داده مي شوند.

به طور کلي در انتخاب روغـن لزجت کم بايد به دو نکته توجه داشت:
1)قابليت روانکاري کافي روغـن براي به حداقل رساندن فرسايش
2)به حداقل رساندن نشتي از سيستم

چرا براي اتوماسيون درب هاي اتوماتيک و راهبند از سيسـتم هاي الکتروهيدروليک را انتخاب کنيم؟
با توجه به مطالب بالا سيسـتم هاي درب اتوماتيک و راهبند هيدروليک قابل اطمينان تر، بادوام تر، داراي قابليت قفل سرخود self locking ، کار کردن آسان تر بر روي آنها، سريع ترند، قابليت انجام کار بيشتري را دارند و نياز به تعميرات کمتري دارند و در نتيجه از نظر اقتصادي به صرفه اند. درب بازکن هاي اتوماتيک الکتروهيدروليک قابليت کارکردن در ميزان ترددهاي بسيار بالا را دارا مي باشند و مي توانند حرکت سريع و روان درب هاي بسيار بزرگ و سنگين را به خوبي ميسر سازند
منبع : .jadeabrisham