انواع منهول

منهول (Manhole) (به معنی: آدم رو)نوعی از اتصالات است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می‌شود و یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌شود. البته همگی در سطح شهر به انواع آنها برخوردیم، دریچه‌هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری‌های مختلفی استفاده می‌شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و...) و منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آنها را با درپوش میپوشانند. منهول‌ها را از جنس بتن، آجر , پلی اتیلن و پلاستیک می‌سازند که بنا به کاربری متفاوت خواهد بود و همچنین درپوشهای آنها نیز از جنس پلی اتیلن , فولاد , چدن و... است.
انواع منهول تقسیم‌بندی منهول‌ها را باید با توجه به محل کاربردآن به دو دسته منهول های با قطر کم و منهول های با قطرهای بالا خلاصه نمود. منهول های با قطر کم در خطوط فرعی شبکه بنا به موارد ذیل به مورد استفاده قرار می‌گیرند.

1. کم بودن قطر لوله ها
2. کم بودن دبی جریان
3. تعداد زیاد لوله های وارده

دلایل استفاده از منهول ها با قطر بالا در خطوط اصلی شبکه :

1.در خطوط اصلی و خطوط انتقال
2.قطر لوله‌ها زیاد است
3.دبی جریان بالا است
4.تعداد محدود لوله های وارده

با توجه به نوع کاربرد می توان این منهول را از نظر مواد اولیه ساخت به شکل زیر خلاصه نمود :

1. منهول های بتنی پیش ساخته(منهول سنتی)
2. منهول های بتنی ساخت درجا(منهول سنتی )
3. منهول آجری به همراه ملات
4. منهول های GRP
5.منهول های پلی اتیلنی

منهول‌های سنتی

این منهول ها با مصالح سنتی مانند آجر، سیمان و بتن ساخته می‌شوند که در گذشته بسیار مورد استفاده بوده است و کاربردهای فراوانی داشته است، که البته هنوز هم در برخی از مناطق و کاربری‌های خاص به عنوان تنها و آخرین راهکار مورد استفاده قرار میگیرد، مثلا در کانالهای انتقال خط تلفن که در زیر رمین قرار گرفته است منهول‌های بتنی بسیار کاربرد دارند ولی اما در انتقال فاضلاب و سیالات منهولهای پلی اتیلنی (پیش ساخته) کاربرد دارند.

منهولهای پلی اتیلن شرکت روتنگران

منهول پلی اتیلن شرکت روتنگران مطابق استاندارد14148 ملی ایران بوده وبه دلیل بهره گیری از مواد اولیه مخصوص تولید منهول وطراحی های خاص،دارای بهترین کیفیت ومقاومت دربرابر عوامل مکانیکی وشیمیایی وهمینطور نفوذ ناپذیری بالا می باشد و همین خواص است که این منهولها را از موارد مشابه متمایز می نماید.

مزایای منهولهای پلی اتیلن شرکت روتنگران

1-منهولهای پلی اتیلن شرکت روتنگران به دلیل سبکی وزن در عین مقاومت مکانیکی بالا مطابق استاندارد ملی می باشد که سبب کاهش هزینه می گردد وبدین گونه جهت حمل ونقل ونصب نیازمند به کارگیری وسایل حمل ونقل سنگین (تریلروجرثقیل)نبوده وهمین امر سبب کاهش هزینه وسرعت وسهولت وبرتری نسبت به انواع مشابه منهولها می گردد.

2-با توجه به خواص شیمیایی پلی اتیلن ها که درمقابل واکنش با اسید و بازها دارای مقاومت بالایی هستند وگازهای اسیدی که جزء لاینفک شبکه های فاضلاب می باشد وهمین طور با توجه به اینکه احتمال وجود باز ها در شبکه های فاضلاب صنعتی وخاک اطراف منهول نیز هست .انتخاب منهولهای پلی اتیلن شرکت روتنگران می تواند گزینه مناسبی جهت افزایش طول عمر منهول های مورد استفاده گردد.

3-یکی دیگراز برجسته ترین منهولهای پلی اتیلن شرکت روتنگران استفاده از بهترین روشهای آبندی جهت جلوگیری از ورود فاضلاب به آبهای زیرزمینی می باشد که این محصول را از سایر تولیدات مشابه متمایز می کند.

4-منهول پلی اتیلن شرکت روتنگران به علت داشتن خاصیت ضربه پذیری بالا ومقاومت در برابر زلزله وسایز نیروهای وارد شده ومنحصر به خواص ضد شکنندگی به دلیل کیفیت بالای مواد اولیه مصرفی تنها گزینه قابل اطمینان موجود می باشد.

5-منهول پلی اتیلن شرکت روتنگران دارای لایه داخلی صیقلی با رنگ روشن میباشد که با حداقل روشنایی فضای داخل منهول مشاعده میشود و جداره خارجی با رنگ تیره به دلیل مقاومت در برابر اشعه وعمر مفید بیشتر طبق استاندارد های جهانی میباشد

6-سطح صاف و منظم منهولهای پلی اتیلن شرکت روتنگران از چسبندگی آلاینده های محیطی جداره خارجی منهول جلوگیری میکند وخاصیت رسوب ناپذیری دارد و همچنین طراحی منحصر به فرد منهول پلی اتیلن شرکت روتنگران این امکان را برای مصرف کننده مهیا میکند که طبق نیاز پروژه و به راحتی بتواند ورودی و خروجی را حتی در هنگام اجرا نیز تعبیر میکند

7-به دلیل سطح صیقلی پلی اتیلن شرکت روتنگرانبرای منهول ها جهت جلوگیری از سرخوردگی ولغزندگی اقدام به روکش دار نمودن پله هایی با جنس پلی اتیلن وروکش آلومینیومآج دار نموده است که علاوه بر یکپارچه بودن با بدنه خود منهول ها ایمنی واستاندارد را نیز رعایت نموده باشد