روشهای فراگیری لغات زبان انگلیسی

به خاطر سپردن لغتهای یک زبان خارجی می تواند یکی از بخشهای خسته کننده در فراگیری زبان باشد. خوشبختانه روشهای مختلفی برای سرعت بخشیدن و نیز لذت بخش کردن آن وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

کارتهای نمایش (Flash cards)
استفاده از کارتهای نمایش سریعترین روش برای مرور لغاتی است که نیاز به تکرار دارند. این روش بسیار مؤثر و در عین حال کم هزینه است.
روش کار بدین صورت است که یک دسته کارت مقوایی، در اندازه ای که در جیب جا شوند، تهیه می کنید، در یک روی آن لغت انگلیسی را می نویسید و در سمت دیگر کارت معنی آن را به فارسی وارد می کنید. همانطور که کارتها را مرور می کنید، لغتها را به دو دسته تقسیم می کنید: آنهایی که معنی آن را فوراً به خاطر می آورید و آنهایی که به راحتی نمی توانید معنی آن را به خاطر آورید. به مرور لغتهایی که هنوز به آنها تسلط پیدا نکرده اید آنقدر ادامه می دهید تا اینکه مطمئن شوید آنها را بخوبی یاد گرفته اید.

دفتر لغت
سعی کنید حتماً یک دفتر لغت مناسب تهیه کنید و هر موقع که به لغت جدیدی برخوردید آن را در دفترتان یادداشت کنید. فقط به نوشتن لغت و معنی آن اکتفا نکنید. بعضی از مواردی که می توانید در دفترتان ثبت کنید عبارتند از: توضیح انگلیسی معنی لغت، مترادف ها، متضادها، تصاویر، جملات نمونه (به انگلیسی)، علائم فونتیک، نوع کلمه (اسم، فعل و ...)، نکات گرامری (قابل شمارش، غیرقابل شمارش و ...)، کلمات هم خانواده و ....
کارهای جالبتری هم می توانید انجام دهید: مثلاً می توانید خودتان با لغت جدید یک جمله بسازید و یادداشت کنید. و یا صفحاتی را به موضوعات خاصی اختصاص دهید؛ مثلاً حیوانات، رنگها و شکلها، پول، مسافرت، غذاها و میوه ها و ....

تصویر سازی ذهنی
در این روش شما یک لغت انگلیسی را با یک لغت فارسی که تلفظ یا املای مشابهی دارد، به نحوی مرتبط می کنید که الزاماً از لحاظ معنایی با هم ارتباطی ندارند. بعنوان مثال اگر شما برای اولین بار به لغت tongue (تانگ: به معنی زبان) برخوردید، متوجه می شوید که تلفظ آن شبیه تانک در فارسی است. بنابراین می توانید در ذهنتان مجسم کنید که بجای زبان، یک تانک از دهان کسی در حال خارج شدن است!
مثال دوم: فرض کنید شما به لغت در valorous به معنی شجاع بر می خورید. در این حال می توانید در ذهن خود چنین مجسم کنید که در کنار دریا ایستاده اید و مشغول تماشای وال ها هستید. والها یکی یکی به سطح آب می آیند ولی به محض اینکه شما را می بینند می ترسند و فرار می کنند، تا اینکه یک وال روس (یک وال از کشور روسیه) به سطح آب می آید و بجای اینکه از شما فرار کند، به سمت شما می آید. شما با خود می گویید: وال روس، شجاع است! (مثال دوم از rezalotfian.blogfa.com)
این تکنیک به شما کمک می کند تا هر چه بهتر معانی لغات را بخاطر بسپارید. همچنین گفته می شود که هر چقدر تصویر ساخته شده عجیب تر باشد، به خاطر آوردن آن هم آسانتر خواهد بود.

تکرار، تکرار و تکرار!
مطالعات نشان می دهند که احتمال فراگیری لغاتی که بیش از ۸ بار به هنگام مطالعه متنهای مختلف دیده می شوند، بسیار بیشتر از لغاتی است که کمتر تکرار شده اند. همچنین زبان شناسان به اتفاق معتقدند که تکرار لغات با صدای بلند به از بر کردن آنها کمک زیادی می کند. بنابراین گاهی همین تکرار کردن ساده حافظه شما را برای بخاطر سپردن لغات دشوار یاری می کند. در ضمن توصیه می شود که جمله کاملی را که لغت مورد نظر را در خود دارد، از بر کنید و یا چند بار با صدای بلند تکرار نمایید.

جعبه لایتنر
جعبه لایتنر (همان جی ۵) روش بسیار موثری برای حفظ کردن لغات است که در آن به کمک یک سری کارتهای نمایش و تکرار آنها به یادگیری لغات می پردازید. در این روش لغاتی که یاد گرفتن آنها دشوار است با تکرار زیاد به حافظه بلند مدت شما منتقل می شوند. توضیحات بیشتر...

مطالعه آزاد
شما می توانید دایره لغات خود را با مطالعه آزاد افزایش دهید، اگر چه بسیاری از زبان شناسان ادعا می کنند که در ابتدا باید بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ لغت و هم خانواده های آنها را فرا بگیریم تا این توانایی را پیدا کنیم که معنی دقیق لغات را با توجه به متن آن پیدا کنیم. پس تا آنجا که می توانید وقت آزاد خود را برای مطالعه متن های انگلیسی (داستانهای کوتاه، اخبار و مقالات و ...) اختصاص دهید. وقتی به لغت جدیدی بر می خورید، ابتدا سعی کنید معنی آن را از روی بقیه متن حدس بزنید و سپس با مراجعه به دیکشنری معنی دقیق آن را پیدا کنید.

طبقه بندی لغات
با طبقه بندی کردن لغات، بخاطر سپردن آنها راحت تر می شود. به مثال زیر توجه کنید:

VEGETABLES
Celery کرفس
Cauliflower گل کلم
Pea نخود
Onion پیاز
Carrot هویج

FRUIT
Pear گلابی
Peach هلو
Apple سیب
Cherry گیلاس
Melon خربزه
شما همچنین می توانید لغاتی را که از لحاظ دستوری، ریشه ای، معنایی و ... با هم مرتبط هستند، یکجا یاد بگیرید:
child بچه, childhood بچگی, childish بچگانه, childless بی بچه (بی اولاد)
و سخن آخر اینکه هیچ کدام از روشهای فراگیری لغات کامل نیستند و هر کدام نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند. بهترین راه این است که همه این روشها را با هم تلفیق کنید.