تافل iBT چیست؟

 

 

آزمون تافل iBT آزموني به صورت اينترنتي (internet Based TOEFL ) است که از سال ???? تا کنون برگزار مي‌شود. و بيشترين شرکت کنندگان اين آزمون متقاضيان اپلاي مي‌باشند. آزمون تافل iBT، از چهار بخش Reading، Listening، Speaking و Writing تشکيل شده است.

 

 

 

اگر شما هم يکي از متقاضيان اپلاي در مراحل ابتدايي درخواست پذيرش هستيد، و به تازگي با آزمون‌هاي زبان مثل IELTS و TOEFL iBT آشنا شده‌ايد. و اگر تافل iBT را انتخاب کرده‌ايد تا دريافت نمره مناسب از اين آزمون، به مراحل بعدي اپلاي قدم بگذاريد، با ما در ادامه اين مقاله همراه شويد.

 

 

 

TOEFL مختصر شده عبارت Test of English as a Foreign Language مي‌باشد، به معني"آزمون انگليسي به عنوان يک زبان خارجي". اين آزمون براي غير انگليسي زبانان طراحي شده است تا تسلط آن‌ها به زبان انگليسي را در چهار مهارت خواندن، شنيدن، نوشتن و صحبت کردن مورد ارزيابي قرار دهد.

 

 

 

آزمون تافل از سال ???? توسط موسسه ETS برگزار مي‌شود واز سوي اکثر دانشگاه‏ها و موسسات پژوهشي در جهان، به عنوان معياري دقيق براي سنجش سطح زبان متقاضيان، مورد تاييد مي‌باشد. به عنوان مثال در ايران نيز نمره آزمون تافل iBT يکي از آزمون‌هاي زباني است که براي ورود به دوره دکتري توسط دانشگاه‌ها به عنوان معياري براي سنجش سطح زبان متقاضيان، مورد تاييد مي‌باشد. 

 

 

 

آزمون تافل iBT چگونه برگزار مي شود؟

 

 

تا سال ???? آزمون تافل بصورت کاغذي (PBT) برگزار مي‌شد. روش برگزاري Paper Based TOEFL مشابه با کنکور بود. از سال ???? موسسه ETS نوع کامپيوتري تافل را ارائه نمود که CBT نام گرفت. البته عمر اين نوع آزمون کوتاه بود و در سال ???? اين آزمون با نوع اينترنتي آن يعني internet Based TOEFL يا iBT جايگزين شد.

 

 

 

در ايران نيز، چند ساليست که آزمون تافل فقط به صورت اينترنتي و تقريبا هر هفته توسط مراکز برگزاري آزمون (يا Centerها) و تحت نظارت مستقيم موسسه ETS برگزار مي‌شود. هزينه شرکت در اين آزمون ??? دلار است و نتيجه آن به مدت ? سال اعتبار دارد.

 

 

 

آزمون تافل iBT از چه بخش‌هايي تشکيل شده است؟

 

 

تافل iBT، از چهار بخش Reading، Listening، Speaking و Writing تشکيل شده است که هر يک ?? نمره دارد و در نتيجه، اين آزمون از ??? نمره مي‌باشد. مدت زمان اين آزمون حدود ? ساعت است.

 

 

 

آزمون تافل iBT با بخش Reading آغاز مي‌شود که اين بخش حاوي ?? الي ?? سوال است که در حدود ?? الي ?? دقيقه فرصت داريد تا به سوالات آن پاسخ دهيد. براي کسب نتيجه مطلوب از اين بخش، مي توانيد مقاله تکنيک‌هاي Reading آزمون تافل را مطالعه نماييد.

 

 

 

بخش Listening آزمون تافل اينترنتي شامل ?? الي ?? سوال است که مدت پاسخگويي به آن‌ها ?? الي ?? دقيقه است. در اين بخش شما شنونده مکالمات بلندِ درسي و مکالمات کوتاه در محيط دانشگاه هستيد. در زمان پخش متون، لازم است از نکات مهم و جزئيات آن، يادداشت برداري (Note Taking) کنيد. مطالعه مقاله چگونه از بخش Listening آزمون تافل iBT نمره دلخواه را کسب نماييم؟ مي‌تواند براي موفقيت شما در اين بخش مفيد باشد.

 

 

 

بخش Speaking آزمون تافل به شش قسمت تقسيم مي‌شود که در مدت ?? دقيقه به سوالاتي که از طريق هدست براي شما پخش مي‌شود، پاسخ مي‌دهيد.

 

 

 

بخش Writing آزمون تافل دو قسمتي بوده و ?? دقيقه براي اين بخش، زمان اختصاص داده مي شود. قسمت اول که به آن تلکيف تلفيقي (Integrated) گفته مي شود، متني کوتاه را مي‌خوانيد و سپس به يک سخنراني در همين زمينه گوش داده و بر اساس متن و سخنراني، به سوالات مطرح شده در مدت ?? دقيقه پاسخ مي‌دهيد. در قسمت دوم که به آن تکليف مستقل (independent) مي‌گويند، يک سوال کلي که در واقع موضوعي براي نوشتن يک انشاء يا Essay است، ارائه مي شود که حدود ?? دقيقه فرصت داريد تا متني در مورد آن بنويسيد.

 

 

 

چه نمره‌اي از آزمون تافل iBT براي اپلاي مناسب است؟

 

 

 

تعيين نمره آزمون تافل iBT به موسسه و يا دانشگاهي که براي آن اپلاي مي‌نماييد، وابسته است. بنابراين پيش از هر چيز به سايت دانشگاه يا موسسه مقصد مراجعه نماييد و الزامات (Requirements) آن دانشگاه يا موسسه را بررسي نماييد. اما به طور کلي داشتن نمره کلي ?? تا ??? همراه با نمره ?? تا ??  براي بخش Speaking براي اپلاي در بيشتر دانشگاه هاي معتبر دنيا، مورد نياز است.

 

 

 

 

 

 

گزارش يا ريپورت نمره آزمون تافل iBT چيست؟

 

 

 

گزارش (Report) نمره تافل iBT، به صورت پستي و مطابق درخواست شما، توسط موسسه ETS به دانشگاه مورد نظر انجام مي‌شود.

 

 

 

انجام ريپورت نمره يا Score Report هم با تعيين ? دانشگاه مقصد در هنگام ثبت نام (يا تا ?? شب قبل از برگزاري آزمون) به صورت رايگان قابل انجام است. پرداخت مبلغ ?? دلار با ويزا کارت و يا مستر کارت پس از برگزاري آزمون، امکان پذير مي‌باشد